Zespół przewlekłego zmęczenia

To dolegliwość o nieznanej przyczynie, której podstawowym objawem jest ciągłe znużenie. Może być skutkiem wcześniejszego zakażenia.

W innych przypadkach objawy pojawiają się podczas silnego stresu lub rozwijają się stopniowo bez uchwytnej przyczyny.

Może pojawić się w każdym wieku, od okresu dojrzewania do wieku średniego, głównie u kobiet.

Przyczyny zespołu nie są znane. Za możliwe uważa się:

- niedobory hormonalne

- reakcje alergiczne uaktywniające „uśpionego" wirusa

- uszkodzenie układu nerwowego przez wcześniejsze choroby

Obecnie jako przyczynę wykluczono między innymi wirusa Epstein-Barr, cytomegalii, opryszczki.

Nie istnieją specyficzne metody leczenia tego zespołu, gdyż terapia zależy od występujących objawów.

2010-08-12


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu